« Svibanj 2024 »

FPV piloti drona

FPV piloti drona je B1 program cjelodnevne škole, takozvana izvannastavna aktivnost u kojoj učenici tijekom 35 nastavnih sati godišnje usvajaju određene teorijske sadržaje o dronovima te stječu praktične vještine upravljanja dronom (teme koje se obrađuju možete pogledati u priloženoj datoteci dolje).

FPV je kratica iz engleskog jezika za način upravljanja bespilotnim letjelicama s pogledom iz prvog lica (Eng. FPV – First Person View). Osnova FPV letenja je prijenos video signala sa kamere postavljene na letjelici, najčešće na dronu, na video naočale koje nosi osoba (pilot) koja upravlja dronom. Ovakav način upravljanja dronom omogućava pilotu jedinstven doživljaj leta pogledom iz prvog lica, što je najbliže osjećaju sjedenja u samom “kokpitu” drona.

FPV dronove valja razlikovati od komercijalnih dronova (najzastupljeniji među njima su dronovi kineskog giganta DJI), a najznačajnija razlika između ove dvije vrste je u načinu upravljanja i namjeni. Komercijalnim dronovima se najčešće upravlja unutar vizualnog dometa (Eng. LOS – Line of Sight) uz prijenos video signala sa kamere drona na ravni displej mobilnog uređaja ili radio prijemnika, koji nisu najpraktičniji za korištenje po danjem svjetlu zbog slabe razlučivosti slike na ekranu. Za razliku od komercijalnih dronova, FPV dronovi pružaju znatno uzbudljiviji doživljaj leta zbog perspektive i osjećaja da pilot sjedi u letjelici, imaju odlične manevarske sposobnosti i pružaju i mogućnost dinamičnijih video snimaka zbog čega je potencijal njihove primjene u hobističkom segmentu iznimno širok.

Svakako treba reći da smo se za ovu vrstu B1 programa odlučili jer stjecanje znanja i vještina koje su potrebne za upravljanje bespilotnim letjelicama ili dronovima našim učenicima u budućnosti otvara još jednu perspektivu na tržištu rada budući da se broj zanimanja u kojima se koriste dronovi kontinuirano povećava.

Zahvaljujući financijskim sredstvima koje je škola dobila ulaskom u projekt cjelodnevne škole, kupili smo dvije vrste drona, jedan FPV edukacijski dron poznate osječke tvrtke ORQA te jedan komercijalni dron tvrtke DJI.

Uz teorijske sadržaje, svaki učenik prolazi školu letenja koja se odvija u tri faze:

1. Letenje u simulatoru – učenici s radiokontrolerom uče letjeti u simulatoru kroz školu letenja, utrke i staze za letenje

2. Letenje unutar vidokruga – istim radiokontrolerom koji su koristili za simulator upravljaju mikrodronom od svega 35 grama na način da se radiokontroleru dodaje poseban radioodašiljač koji se povezuje s dronom

3. FPV letenje – nakon savladavanja letenja u vidokrugu, dron se povezuje s FPV naočalama (FPV – First Person View), odnosno naočalama za pogled iz prvog lica koje pilotu daju poseban osjećaj kao da sjedi u kokpitu drona