Sadnja lijeski
Autor: Tomislav Krizmanić, 8. 11. 2019.

Okoliš OŠ Mate Lovraka, Vladislavci čini velika travnata površina, šumica i oranica površine 2 600 m². Vrlo malo škola ima ovakve uvjete za rad, a nama je to izazov jer možemo planirati i organizirati  brojne aktivnosti. Oranicu smo do sada koristili za sadnju krumpira i luka, a ove školske godine odlučili smo na oranici posaditi stabla lijeske. Projektom pod nazivom Od lješnjaka do poduzetnika, doprinijet ćemo i ispunjenju ciljeva Škole za život  kroz međupredmetnu temu poduzetništva. U suradnji s učiteljima, učenici su istraživali  vrste lijeski, način sadnje i održavanje sadnica. Također, izmjerili su i izračunali površinu oranice, a dobivene podatke iskoristili su za kupnju određenog broja sadnica, za potrebno financijsko ulaganje te za dobit koju će Zadruga uprihoditi nakon prvog uroda koje se očekuje nakon tri godine. Tada će, naime, uslijediti nastavak aktivnosti: skupljanje plodova, čišćenje, osmišljavanje izgleda ambalaže i prodaja.

Osim spomenutog, posjećeno je Obrtničko poljoprivredno gospodarstvo Čes u Laslovu koji se bavi uzgojem lijeski. Gospodin Čes nas je upoznao s  načinom sadnje i uzgoja lijeske te nam je dao nekoliko vrlo važnih savjeta i preporuka za rad.

Danas su učenici, djelatnici i roditelji OŠ Mate Lovraka u  Vladislavcima posadili 60 sadnica lijeske. Posebno pohvaljujemo učenike koji su marljivo radili. Nakon radne akcije uslijedilo je zasluženo i ugodno druženje uz grah i gužvaru svih spomenutih učesnika ove zanimljive aktivnosti.

Donaciju za sadnice lijeski, u iznosu od 3000,00 kn, Školi je uplatila Općina Vladislavci.

Zahvaljujemo Općini Vladislavci i načelniku Marjanu Tomasu na pomoći u financiranju sadnica, obiteljima Kruljac u pripremi zemljišta, a učenicima i roditeljima na suradnji.

Ravnateljica Marija Poje